נוב 29

טיפים לשמירה על הבטיחות בגני שעשועים

גני שעשועים הם מרכיב מרכזי בתהליך ההתפתחות וההתבגרות של הילדים. הם מאפשרים לו להביא לידי ביטוי את היכולת האישית, מאתגרים אותו מבחינה אינטלקטואלית, ומספקים לו מגוון של חוויות חדשות.

בשנים האחרונות עלה מחדש קרנם של גני שעשועים, בין היתר בשל נוכחות אמצעי המדיה, הטלפונים החכמים, המסכים והמחשבים בחיינו. אך יחד עם זאת, ביקור בגני שעשועים יכול להפוך לסיוט מתמשך, במידה ולא מקפידים על הוראות הבטיחות.

הוראות בטיחות להורים

ראשית, הורים לא יכולים לשלוח ילד מתחת לגיל 5 לבדו אל גן שעשועים. בין אם מדובר על גן הנמצא בקרבת הבית, ובעיקר כאשר הדרך אל הגן דורשת חציית כביש, ההורים חייבים ללוות את הילד ולהשגיח עליו. אין להפנות את הראש מהילד, וכדאי אפילו לעמוד לצידו בזמן המשחק. שנית, תמיד עדיף להגיע אל גני שעשועים בליווי חברים נוספים. כך ניתן להעשיר את החוויה, וליצור סביבה תומכת המונעת סכנות.

הורים צריכים לדעת שהילד שלהם מפיק את המיטב מהשהייה בגן שעשועים. יש להכין את הילד מראש אל הנושא של בטיחות בגני שעשועים, להסיר ממנו שרוכים וחוטים, העלולים להיתפס במתקנים, ולהרחיק אותו מנדנדות וקרוסלות הנמצאות בתנועה. בכל מקרה, המשחק במתקנים המפוזרים בתוך גני שעשועים מותר רק בהתאם לגיל המצוין, ולאופן השימוש המקובל. בנוסף, לא מומלץ לאפשר לילד לאכול בעת השימוש במתקנים, וזאת מחשש לחנק.

רשימת בדיקות: כך תדעו האם מדובר על גן שעשועים בטוח

אפשר למנוע חלק גדול מאוד מנקודות התורפה של בטיחות גני שעשועים. הדרך לעשות זאת היא לבדוק את בטיחותו של הגן עוד לפני שמגיעים אליו. עליכם לשאול את השאלות הבאות, ולבצע רשימת בדיקה:

–          האם על כל מתקן בגן שעשועים יש שלט המציין את הגילאים המתאימים?

–          האם עיצוב המתקנים מאפשר טיפוס החוצה או מעליהם?

–          האם מתחת למתקנים יש חול ומשטחי גומי מיוחדים, המונעים פגיעות לאחר נפילה?

–          האם החול בגן שעשועים הוא בעומק של 35 ס"מ לפחות?

–          האם המתקנים בגן שעשועים שלמים או שבורים?

–          האם המתקנים חלודים, או שישנם ברגים ומסמרים בולטים?

–          האם הבדיקות שעשה מכון התקנים בגן עדיין בתוקף?

חל איסור חמור על שימוש במתקנים אשר בסביבתם נמצאו ליקויים. אין צורך להתפשר על גן שעשועים לא בטיחותי, בעיקר בהתחשב בהיצע הרחב של הגנים המפוזרים ברחבי הארץ. המטרה של גן שעשועים היא להעניק לילד שלכם חוויה בטיחותית ומהנה. יש לכם תפקיד חשוב בבחירת גן שעשועים, וכדאי שתשקיעו זמן ומחשבה.

לסיכום, גני שעשועים שומרים על מעמדם בחיי הילדים, וזאת הרבה בזכות כללי בטיחות. כללים אלו נועדו למען ההורים והילדים כאחד, ויש להם משמעות אדירה. בטיחות גני שעשועים היא נושא העומד בראש סדר היום, והוא צפוי להמשיך וללוות אותנו גם בשנים הקרובות.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.