נוב 28

בטיחות בדרכים בקרב ילדים

על פי נתונים שנאספו ממדינות מערביות כולל ישראל, רוב הילדים כלל אינם מודעים לסכנות הנשקפות להם מהכביש. מעבר לכך, יש מאפיינים משותפים להיפגעות ילדים כהולכי רגל:

1. חסימת שדה ראייה

2. אחוזים גבוהים של פגיעות בילדים מתחת לגיל 5

3. רוב הפגיעות הן בילדים ללא ליווי

4. פגיעות באיזור המגורים

ילדים עד גיל 9 נמצאים ברמת סיכון גבוהה מאוד לפגיעה כתוצאה מתאונות דרכים. הדרך היחידה לשפר את המצב היא להכיר במגבלות של ילדים. בטיחות בדרכים דורשת לא רק מודעות וזהירות, אלא גם התאמה של הרגלים אל המצב בכביש. לילדים יש מגבלות פיזיולוגיות, פסיכולוגיות ואובייקטיביות, המקשות עליהם השתלבות נכונה בתוך מרחב התנועה. בנוסף, בעוד מבוגרים מחזיקים בניסיון רב גם בתור הולכי רגל וגם בתור נהגים, ילדים אינם מכירים פרספקטיבה חיצונית, וקשה להם להתמודד איתה.

הסיבות העיקריות לפגיעות בילדים

יש שלושה נושאים שעולים לדיון בהקשר של בטיחות בדרכים בכל הגילאים, ובעיקר אצל ילדים:

א. ימין ושמאל – כל הורה יודע עד כמה ילדים מתקשים בזיהוי ההבדלים בין ימין ושמאל. המשמעות היא, שאין טעם ללמד אותם להסתכל פעם אחת לימין ופעם אחת לשמאל בעת חציית כביש. ההורים צריכים להנחות את הילדים להסתכל לכל הצדדים מספר פעמים, ועד שהם מוודאים לחלוטין כי אין רכב קרוב.

ב. מהירות ומרחק – עוד מגבלה פיזיולוגית של הילדים באה לידי ביטוי בתפיסת מהירות ומרחק. מה שנראה אלמנטרי לנערים או מבוגרים עשוי לדרוש לא מעט מיומנות מצד ילדים. היכולת של הילדים להעריך את המהירות של הרכב המופיע מולם, או את המרחק בינם לבינו, היא לכל הפחות מוגבלת.

ג. קשב – ילדים בכל הגילאים ובעיקר מתחת לגיל 5 מוסחים בקלות מרעשים וגירויים. כתוצאה מכך, לעיתים הם יכולים להיות עסוקים בפרטים שאינם קשורים אל חציית הכביש.

ד. ראייה וראות – ילד הוא מן הסתם נמוך יותר ממבוגר, יכולת הראייה שלו קצרה, והוא אינו נראה עבור משאיות ורכבים פרטיים. יש להתחשב בכך כאשר מחנכים את הדור הצעיר לבטיחות בדרכים ולהקפיד על מנטאליות נכונה מגיל צעיר.

המלצות בטיחות מעשיות

ארגונים בכל רחבי העולם מפרסמים מדי שנה הנחיות לבטיחות בדרכים בקרב ילדים. אלו ההמלצות העיקריות אותן ניתן ליישם באופן מיידי:

–          מבוגרים חייבים ללוות ילדים עד גיל 9 בעת חציית כביש

–          יש לבחור יחד עם הילד את המסלול הבטוח ביותר לבית, לגן או לבית הספר

–          חשוב להקפיד על דוגמא אישית

–          חשוב להנחות את הילד לא לחצות כביש בין מכוניות חונות, ולוודא שהמכוניות עוצרות בכל המסלולים

–          יש להדגיש את קשר העין של הילד עם הנהגים

–          חיוני להקפיד על ציות לתמרורים, סימונים, והוראות של משמרות הזה"ב

לסיכום, בטיחות בדרכים מוכיחה את התפקיד החשוב של הורים בעת חינוך הילדים. הורים המעוניינים למנוע תאונות, ולשמור על חיי הילדים צריכים להכיר את ההנחיות העיקריות, להשקיע מזמנם, ולספק לילד את כל התמיכה הנדרשת.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.