נוב 29

הכל על בטיחות בסלון מגורים

בטיחות בסלון מגוריםסלון המגורים הוא החלל המרכזי של הבית. זה המקום בו ההורים יושבים כדי לנוח, הילדים משחקים עם חברים, והאורחים מבלים עם המשפחה המורחבת. סלון מגורים הוא מרכיב מרכזי בעיצוב של הבית ובתכנון הדקורטיבי. מעבר לכך, לצורה בה הסלון מתוכנן יש משמעות בטיחותית – בעיקר בבית עם ילדים.

בטיחות בסלון מגורים היא קודם כל פונקציה של כמות הריהוט. סלון הוא אחד החדרים היחידים בבית בהם יש ריהוט כבד, ספות, מכשירי חשמל, שטיחים, חפצים שבירים, שולחנות זכוכית וכדומה. המשמעות היא רמה גבוהה של סיכון הן עבור ילדים והן עבור מבוגרים. הסלון מאכלס את כל חפצי הנוי היקרים, ואת הרהיטים אותם צברנו לאורך השנים. לכן, יש לעשות הכל על מנת להפוך את הסלון למקום בטוח גם עבור ילדים ותינוקות.

הנושאים עליהם כדאי לשים דגש בעת עיצוב סלון

בטיחות בסלון מגורים דורשת הקפדה על הנושאים הבאים:


סדר וארגון

על ההורים להתאים את הסלון לנוכחות הילדים באמצעות סילוק חפצים לא רצויים. יש לעגן את חוטי החשמל אל הקיר, למנוע מכשולים ונפילות, ולהשאיר כמה שיותר מעברים פנויים. הסדר והארגון של הסלון הם חלק בלתי נפרד מהבטיחות של הילדים לאורך השנים.

רהיטים

בטיחות בסלון מגורים דורשת שימוש ברהיטים מתאימים. עדיף להימנע מרהיטי זכוכית חדים, מדלתות זכוכית או מרהיטים שעלולים להתנפץ. כאשר אין ברירה אפשר להתפשר על זכוכית מחוסמת שלא נשברת בקלות. בכל מקרה, דלתות זכוכית כדאי לזגג עם חומר עמיד בפני התנפצות.

מרפסת וחצר

על פי נתונים של ארגונים רשמיים, רוב הפגיעות של ילדים בתוך הבית נוצרות כתוצאה מיציאה אל החצר או המרפסת ללא השגחה. יציאה זו אפשרית בדרך כלל מתוך הסלון, המעוצב כך שהוא פונה כלפי חוץ. יחד עם זאת, הורים לא יכולים להרשות לעצמם להשאיר פתחים מן הסוג הזה אל המרפסת או החצר. יש לדאוג לכך שהילדים לא ייצאו ללא השגחת מבוגר, ולהבהיר בפניהם את החשיבות של שמירה על כללי בטיחות. מבחינה אדריכלית, מעקה המרפסת צריך לעמוד בדרישות תקן של גובה 1.05 מטרים.

מעקות למדרגות

כמו בדגש על יציאה למרפסת וחצר, גם הדרך למדרגות מהווה סיכון עבור ילדים הנמצאים באיזור הסלון. חשוב להתעקש על התקנת מעקות בעלי תו תקן ומרווחים של 10 ס"מ. השלבים של המעקות צריכים להיות אנכיים ולא אופקיים, משום שכך ניתן למנוע את הפיכת המעקה למתקן טיפוס.

לסיכום, בטיחות בסלון מגורים מקנה מספר כללי מפתח, אותם כדאי לאמץ בעת תכנון וריהוט של בתי מגורים. כללים אלו תקפים לגבי הורים לילדים בכל הגילאים, אך חשובים בעיקר עבור תינוקות וילדים קטנים. המטרה של כללי הבטיחות היא לשפר את איכות החיים מבלי לפגוע בתחושת הבטיחות, הנוחות והמיגון בתוך הסלון.

המאמר באדיבות אילן לביא מומחה בטיחות

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.