נוב 22

בטיחות בעבודה עם מלגזה

במלגזה נעשה שימוש נרחב בתעשיות השונות

המלגזות נמצאות בכל מחסן ובכל מפעל וזו הסיבה מדוע תאונות מלגזה נכנסות עמוק לסטטיסטיקה. כיאה לכלי כה נפוץ בו מפעילי מלגזה עושים בו שימוש לעיתים מסביב לשעון, הסיכוי לתאונות עימו הוא גדל. עקב כך נעשה מאמץ רב למנוע תאונות ונזקים אשר מתבטא בנהלים ותקנות של משרד התחבורה והעבודה ועד לדגשי בטיחות של כל מפעל ומפעל, בנוסף לערכות מתקדמות של יצרניות המלגזות הגדולות. ישנה חשיבות גדולה להפקיד לשמור על כללי הבטיחות של עבודה עם מלגזה, אי הכרה וציות לכללים אלה עלול להסתיים באסון.

 

מלגזה כללי בטיחות

הכול מתחיל מהכשרה נכונה

עוד לפני שנדבר על כל אמצעי הבטיחות שהמלגזות כיום מכילות ועל סביבת העבודה שעלולה להיות מסוכנת, יש צורך להתחיל עוד המדבר הבסיסי ביותר: ההכשרה של המפעיל. חשוב לזכור שמדובר בכלי רכב, כאשר תאונות דרכים במתאר של מחסן או של מפעל יכולה להיות מסוכנת בגלל השלכות שלה על מכונות או חומרים אחרים ובעיקר בגין פעולת המלגזה  שבדרך כלל סוחבת סחורה או חומרים בעצמה. הכשרת נהגי המלגזה אמנם אינה ארוכה אך חייבת לכלול את כל נהלי הבטיחות המחמירים, להסביר לנהגים מה כל כך מסוכן בכלי זה, באלו תנאים הם הולכים לעבוד וכולה.

ביצוע ריענונים ואכיפת הנהלים

להסביר לנהגי המלגזה מה הסכנות שאורבות להם בכל מקום בזמן ההכשרה זהו מנגנון הגנה חלקי בלבד. כל מפעל וכל מחסן מכיל סכנות אחרות ולכן המעסיק הוא זה שצריך להיות אחראי לאכיפה של הנהלים ולחידודם בהתאם לצורך. למשל, ישנם מחסנים שאינם מוארים בצורה המבוקשת ולעתים מדובר על הפסקות חשמל חלקיות או נורה שנשרפה שעלולה ליצור תנאי ראות גרועים מאוד. לעתים, ישנם מפעלים שפועלים עם חומרים מחליקים כמו שמן ואלו עלולים להיות על הרצפה ולהסית את המלגזה מהאיזון שלה. כל אלו אמורים להיות באכיפה קפדנית וביצוע ריענונים לפחות פעם בשנה.

אמצעי הבטיחות ששינו את חוקי המשחק

כיום יש הרבה אמצעי בטיחות חדשים אשר באו למנוע במידת האפשר תאונות עקב שימוש במלגזה. מידי השנה היצרניות מייעלות אמצעים אלה תוך הבנה של נקודות התורפה והסכנות הפוטנציאליות השונות אשר עלולות להיגרם בשעת השימוש בה. בין אמצעים אלה ניתן למצוא:

  • פנס – מאיר באור כחול את כיוון הנסיעה של המלגזה כך שעובדים אחרים יידעו כשהיא מתקרבת, כיוון שלעתים הנהג רואה פחות טוב מהם. בנוסף, המלגזות כיום מכילות טווח ראייה רחב יותר וכך למעשה ניתן למנוע את התאונות מראש.
  • מנגנון בטיחות – חידוש נוסף של עולם המלגזות הוא מנגנון הבטיחות שמפעיל אותן. אם עובד מסוים התיישב על המלגזה סתם כדי לנוח הוא עלול ללחוץ על כפתור ולהפעיל אותה. כיום, ישנם מנגנונים שמפעילים אותה רק כשהחגורה נחגרת או כשנלחץ קוד מסוים.
  • תמרונים – התמרונים של המלגזות השתפרו מאוד, ההרמות של המשאות הכבדים מתבצעת בצורה חצי אוטומטית או אוטומטית לחלוטין וישנם חיישני תנועה שמונעים מהמלגזה להתנגש בכל מיני מקומות צרים בגין אי תשומת לב מצד הנהג.

היכרות עם ביצועי המלגזה

כל מפעיל מלגזה חייב להכיר אותה היטב, תוך הבנה מעמיקה של הדגם הספציפי עליו הוא נוהג. אי אפשר להיות נהג של מלגזה מסוימת שנים רבות ואז להפעיל אחת אחרת שיש לה הגבלות או יכולות אחרות ולצפות שתאונות לא יתרחשו. לכל הפחות נהגי המלגזות חייבים ללמוד את כל האפשרויות שכלולות בשימוש בה, בין אם זה אומר הגבלה מחמירה יותר על המשקל, ביצוע תמרונים פחות חדים או פעולות שונות אשר ניתן לבצע בסוגי המלגזות השונות והן עלולות לסכן את בטיחות הנהג והסביבה עקב שימוש לא נכון.

כיום קיים מגוון רחב של מלגזות אשר נועדו למטרות שונות, ישנם מלגזות חשמליות, דיזל, מלגזות בגדלים שונים ועם כח הרמה שונה וכן מלגזות חדשות עם מגוון פיצ'רים מתקדמים. כך שכל מפעיל מלגזה צריך להכיר את הסוגים השונים, להתעדכן בחידושים ובכך לשמור בצורה האופטימלית על כללי הבטיחות של המלגזה.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.