נוב 29

בטיחות בעלי חיים וילדים

בעלי חיים וילדים, כלבים ותינוקותילדים מאוד אוהבים בעלי חיים, ומשתמשים בהם על מנת לשקף את הרצונות האישיים שלהם. בעלי חיים יכולים לעזור לטיפול בילדים בעלי מוגבלויות, הם אידיאליים לפיתוח קשרים חברתיים, ובהמון מקרים הם מהווים אטרקציה טבעית ומהנה. על מנת ליהנות מהיתרונות של דינאמיקה בין ילדים ובעלי חיים יש לשמור על כללי הבטיחות.

בסופו של דבר, לבעלי חיים יש צרכים שונים מאשר לילדים. בעלי חיים מתנהגים בעיקר לפי אינסטינקטים, ולא תמיד ההורים מודעים לכך. על פי נתונים שפורסמו לאחרונה בישראל, רוב פגיעות הילדים מבעלי חיים מתרחשות בעונת הקיץ. פגיעות אלו נוצרות כתוצאה ממשחק של ילדים עם בעלי חיים בטבע וגם עם חיות מחמד כגון כלבים, חתולים וכדומה. בנוסף, כדאי לציין כי קבוצת הסיכון העיקרית כוללת ילדים בגילאי 5-14 שנים.

התנהגות ומשחק מול חיות מחמד

כלבים וילדים, לדוגמה, יכולים לתרום רבות להתפתחות ההדדית אחד של השני. אתה יכול להשקיע באילוף הכלב למשמעת, אבל תן לו ילד לשחק איתו וכבר עשית חצי מהדרך כדי להפוך אותו לכלב טוב, מתחשב ושמח. מבחינת הבטיחות – חשוב להקפיד על כללי התנהגות נכונים. על ההורים ללמד את הילדים כיצד להתנהג עם בעלי החיים במהלך משחק. החוק הראשון הוא לא להפריע לבעל חיים כאשר הוא אוכל, משום שפעולה זו נתפסת בעיניו כאיום. אין להתקרב אל בעלי החיים בזמן האוכל, לגעת בכלי או למנוע מהם מזון. חשוב להניח לבעלי חיים במהלך המנוחה, ולא להפריע להם. ההורים חייבים לשמש דוגמא אישית, ולא להקניט את חיות המחמד, למשוך בזנב או לקחת צעצועים הנמצאים בבעלות הכלב או החתול.

עוד כללים לגבי התנהגות בטוחה מול חיות מחמד ביתיות הם להתרחק מגורים, לא לגשת לכלב ללא רשות מבעליו, ולא לרוץ בסביבת כלבים נוספים. מה שנראה לכלבים ולחתולים בתור משחק, עשוי לפגוע בילדים, ומהווה סיכון בטיחותי חמור בעיקר עבור תינוקות.

בטיחות בעלי חיים וילדים מחוץ לבית

בטיחות בעלי חיים וילדים ממשיכה גם מחוץ לבית, ובעת ביצוע פעילות מיוחדת, כגון:

א. רכיבה על סוסים – ילדים אוהבים לרכוב על סוסים, והמבוגרים יכולים להצטרף אליהם לשעות של הנאה. על מנת למצות את החוויה ולמנוע פגיעות, יש לחבוש קסדה בכל רכיבה, ולהתלוות אל בן זוג או קבוצה. מומלץ לרכוב על סוס המתאים ליכולות של הילד, ולהשאיר מפת רכיבה מתוכננת במידה ויוצאים למסלול אישי. בכל מקרה, ההמלצה עבור ילדים היא לרכוב בליווי של רוכב בוגר.

ב. זוחלים – יציאה לטבע מלווה לעיתים במפגשים לא רצויים עם נחשים, עקרבים וזוחלים נוספים. יש להכיר את סוגי הזוחלים המסוכנים, ולהתרחק מהם. במידה ומתכננים לישון בשטח, חשוב להגיע עם תיק עזרה ראשונה, ולהיות מוכנים לתרחיש הגרוע ביותר.

ג. משחקים בחצר – בטיחות בעלי חיים וילדים באה לידי ביטוי בחצר של הבית. יש לנקות עשבים וצמחיית פרא, לבצע הדברה, לפנות נקודות מסתור למזיקים, ולהימנע מהפיכה של אבנים או הכנסת ידיים אל נקיקים. כללים אלו תקפים גם לגבי טיולים מחוץ לבית ולינה בשטח.

לסיכום, ילדים יכולים ליהנות ממשחק עם בעלי חיים, אך הם חייבים להכיר את כללי הבטיחות. התפקיד של ההורים הוא לבצע את ההיכרות הזו מוקדם ככל האפשר, ותוך מתן דוגמא אישית.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.