נוב 29

זהירות בדרכים מתחילה עם בטיחות ברכב

הרכב הוא אחד המקומות המסוכנים ביותר עבור ילדים. בעוד ההורים מתרכזים בכביש ולא תמיד שמים לב למה שקורה במושב הסמוך או מאחור, הילדים חשופים למגוון רחב של פגיעות ונזקים. הדרך היחידה והחוקית למנוע את הפגיעות הללו בילדים היא להשתמש במושבי בטיחות. ילדים לא חגורים נמצאים בסיכון כפול לתמותה, מאשר ילדים הישובים על כסא שמתאים להם. הורים צריכים להקפיד על הושבת הילד בכסא בכל נסיעה, גם אם הוא מגלה התנגדות או מרמור.

מושב בטיחות אמור להתאים לגיל ולמשקל הילד. מושב כזה מציל חיים ומעלה בצורה משמעותית את רמת הבטיחות בתוך הרכב. סקירה קצרה של נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגלים עד כמה בטיחות ברכב היא נושא חשוב עבור הורים לילדים. בכל שנה נפגעים בישראל 3,000 ילדים בני 0-14 כתוצאה מנסיעה לא בטוחה ברכב. בשנת 2008 לדוגמא, לא פחות מ-64 ילדים נפגעו באורח קשה או קטלני, בעוד בשנת 2005 הגיעו 267 ילדים אל אשפוז בבתי החולים.

מדוע אסור להשתמש בחגורת בטיחות רגילה?

החוק בישראל מחייב שימוש במושב בטיחות. הוגי החוק מכירים היטב את החשיבות של בטיחות ברכב, ולכן דורשים מושב ייחודי. חגורת הבטיחות המתאימה עבור הורים ומבוגרים לא יעילה בקרב ילדים, בעיקר מתחת לגיל 5. בנוסף, חגורת הבטיחות עשויה לגרום יותר נזק מאשר תועלת עבור ילדים ופעוטות המעורבים בתאונות דרכים.

מושב בטיחות המותאם לגיל הילד ולמשקלו הוא האמצעי העיקרי למניעת היפגעות ילדים בתאונות דרכים. אין צורך בתאונה קטלנית, על מנת לסכן את ילד שאינו ישוב או חגור בתוך מושב בטיחות. עם זאת, המקום הבטוח ביותר ברכב עבור התקנה של הכסא הוא במרכז המושב האחורי. ההמלצה היא להסיע ילדים עד גיל 13 במושב האחורי, וכך להרחיקם מאיזור הסכנה. זו המלצה רלוונטית עבור כל סוגי הרכבים, גם כאשר כרית האוויר מקדימה פעילה. כמו חגורות הבטיחות, כרית האוויר מותאמת להגנה על מבוגרים, ואינה אפקטיבית עבור ילדים.

סוגים של מושבי בטיחות

הורים המעוניינים לבחור את מושב הבטיחות המתאים ביותר לילדיהם צריכים להכיר את המונחים הבאים:

א. סל קל – זהו מושב המתאים לפעוטות עד גיל שנה ועד 9 ק"ג. הוא מותקן ברכב כאשר הילד יושב נגד כיוון הנסיעה.

ב. מושב בטיחות – זהו המושב הסטנדטי המתאים לילדים בגילאי 0-4 ועד 36 ק"ג. יש מגוון רכב של מושבי בטיחות ברכב, ורבים מהם ניתנים לסיבוב המקל על חגירת הילד.

ג. בוסטר – בין גילאים 3-8 נדרשים ההורים להושיב את הילד על גבי בוסטר. זהו מושב המתאים למשקלים בין 18-36 ק"ג, וישנם שני סוגים עיקריים. הסוג הראשון הוא מושב הגבהה עם גב בעוד השני הוא מושב ללא גב.

הדבר החשוב בעת רכישת מושב בטיחות עבור הילד הוא לשים לב לתווי התקן, לצורה החיצונית של הכסא, ולנוחות שהוא מציע. כללים אלו יעזרו לשפר את תחושת הבטיחות, ויעניקו להורים ראש שקט גם במהלך הנהיגה.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.