נוב 27

שמירה על בטיחות חדר ילדים

רוב ההורים דואגים לבטיחות של חדר הילדים, רק כאשר תינוק חדש מצטרף למשפחה. בפועל, הרבה מאוד תאונות בטיחות מתרחשות דווקא בגילאים מבוגרים יותר של הילד. נהוג לייחס אל חדר הילדים ערכים של ביטחון, מיגון ובטיחות, אך מדובר למעשה על אחת מנקודות התורפה המשמעותיות ביותר בבית.

בעת תכנון של חדר ילדים, כדאי לשים לב לבחירת הריהוט ולצורת האבזור. מצד אחד, חדר ילדים צריך להיות נוח, נגיש ונעים עבור ההורים והילדים. מצד שני, יש להקדיש מחשבה לנושא הבטיחות, ולתכנן את החדר על מנת לאפשר לילד לגדול בבטחה. אלו ההמלצות העיקריות לתכנון ראשוני של חדר ילדים בטוח:

–          התקינו סורגים בחלונות

–          הגבילו את פתיחת החלון לעד 10 ס"מ בלבד

–          הרחיקו רהיטים עליהם הילד יכול לטפס כדי לפתוח את החלון

–          התקינו גלאי עשן ובדקו באופן תקופתי את תקינותו

–          השתמשו באביזר בטיחות המונע את טריקת הדלת

–          אחסנו תרופות במקום גבוה ונעול

–          הימנעו מתלייה של תמונות או מדפים כבדים מעל המיטה

שמירה על כללי הבטיחות בהיעדר נוכחות הורים

המלצות אחרות אשר אינן קשורות ישירות אל בטיחות חדר ילדים אלא אל הבית כולו, הן להכין מראש רשימה של מספרי טלפון חיוניים, ולהגביל את הטמפרטורה של המים החמים באמבטיה באמצעות מתקן מיוחד. כל ההמלצות הללו יאפשרו סביבה בטוחה עבור הילד כבר מיום הלידה, ולפחות עד תום גיל ההתבגרות.

שמירה על בטיחות חדר ילדים דורשת לא מעט עבודה מצד ההורים. חדרי הילדים צריכים להיות מאורגנים היטב מכל הכיוונים: החל מהכניסה, דרך המיטה ועד החלון, ואפילו פתחי האוורור. מעבר לכך, ההורים צריכים לוודא, כי כללי הבטיחות נשמרים גם כאשר הם לא נמצאים. בהקשר הזה כדאי להזכיר את התקן המפורסם על ידי מכון התקנים הישראלי. זהו תקן הקובע מאפיינים וקריטריונים להערכה לדירוג בטיחות ילדים בבניינים ובתים. מטרתו של התקן היא למזער או למנוע ככל הניתן תאונות, הנובעות כתוצאה מסביבה לא בטוחה עבור ילדים.

התקן לרמה בטיחותית גבוהה בבית

חשוב לזכור, כי רוב הפגיעות הנגרמות לילדים בחדר השינה שלהם נובעות מרמתם ההתפתחותית, המוטורית, הקוגנטיבית והחברתית. כללי התנהגות אשר נראים מובנים מאליהם להורים יכולים לגרום לילדים לבצע פעולות לא צפויות. שנית, יש משמעות לאופי האישי של הילד. ילדים צעירים חסרים את הכישורים הנדרשים, על מנת להבין מה מסכן אותם ובאיזו צורה.

לסיכום, בטיחות חדר ילדים היא רק היבט אחד מתוך מערכת שיקולים רחבה, אותה נדרשים להפעיל ההורים. התקן של משרד התקנים והתנהלות נכונה של ההורים עוזרים ליצור סביבה פיזית בטוחה יותר. את הסביבה הזו יש לשלב עם השגחה נאותה, משום שרק כך ניתן לתרום לצמצום היפגעות ילדים בבית, בחדרים, בחצר ובסביבות נוספות.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.