נוב 28

הוראות בטיחות בפורים

פורים הוא ללא ספק אחד החגים האהובים ביותר על ילדים בכל הגילאים. זהו חג המקנה הזדמנות מיוחדת לחגוג, לשמוח ולהגשים חלומות. אך יחד עם זאת, פורים הוא גם חג עם לא מעט נקודות תורפה בטיחותיות. מלבד סביבת בתי הספר, הגנים והרחבות הציבוריות בהם נאספים מאות ילדים למשך שעות ארוכות, ישנם אמצעים וצעצועים ייחודיים, שחלקם אינם מותרים לשימוש.

הצעצועים המזוהים עם חג פורים הם אקדחי משחק, קפצונים ופיקות. אלו צעצועים שעושים רעש, וגוררים לא מעט תופעות לוואי. שימוש לא נכון בצעצועים מסכן את הילד ואת הסביבה. הבעיה היא שהצעצועים הללו מאוד קוסמים לילדים ולבני נוער. הדרך הנכונה והיחידה למנוע סכנות חמורות ופגיעה בחיי אדם היא לזהות מראש, מהו צעצוע מסוכן לשימוש.

כך תזהו צעצועים מסוכנים וצעצועים לא מסוכנים

כל צעצוע שהשימוש בו עלול לגרום נזק גופני, לסכן את בריאות הציבור או להטריד את הסביבה עקב התפוצצות נחשב מסוכן. גם צעצועים הגורמים לגירוי ולדמע, או צעצועים הדומים בצורתם לכלי נשק אמיתיים אינם חוקיים. יש להימנע משימוש בצעצועים המעבירים זרם או גורמים תחושה לא נעימה.

תקנות בטיחות בפורים קובעות במפורש מה אסור לעשות עם צעצועים מסוכנים:

–          אסור להשתמש בזיקוקים, חזיזים, טילים, כדורי נפץ או כל מכשיר המכיל אבקת שריפה

–          יש לאחסן קפצונים באריזה המקורית בלבד

–          אין לשמור את הקפצונים בתוך כיס המכנסיים

–          אסור להשתמש בפיקות בניגוד להוראות המופיעות על אריזתן

–          חל איסור על שימוש במוצר שנרכש בחנות לא מוכרת

יש לא מעט צעצועים שיכולים למלא את מקומם של צעצועים לא חוקיים. אפשר לזהות צעצוע שאינו מסוכן לשימוש על פי הפרטים הבאים:

–          סימון על פי חוק ובשפה העברית

–          פרטי יבואן ויצרן

–          הוראות שימוש

–          אזהרות והגבלת גיל

–          אישור של מכון התקנים

מה התפקיד של ההורים בשמירה על הבטיחות של הילדים?

הבעיה הגדולה ביותר עם בטיחות בפורים היא חוסר מודעות של ההורים. מניעת צעצועים מהילדים אינה עוזרת, כל עוד ההורים בעצמם אינם מבינים את מידת הסיכון. כך לדוגמא, שימוש בספריי ותרסיסי שלג אסור, אך הוא עדיין נפוץ. בתרסיס יש חומר כימי שעלול לגרום לפגיעה בקרנית העין, והחל מאפריל 2012 נאסר שימוש בכל ספריי שלג לילדים עד גיל 18. יש הורים אשר אינם מכירים את ההגבלה הזו, ולכן רוכשים את הספריי לא רק בפורים, אלא גם ביום העצמאות, בחגיגות יום הולדת ובאירועים נוספים.

לסיכום, בטיחות בפורים היא חלק מנושא רגיש, הדורש מעורבות של גורמי אכיפה וגורמים מקצועיים אחרים. יש לעשות הכל על מנת לשפר את רמת הבטיחות, ולשים לב לתחפושות, למיקום התקהלות הילדים, ובעיקר לשימוש בצעצועים. משטרת ישראל מפרסמת אזהרות לקראת חג הפורים, וגם יצרניות הצעצועים בעצמן נדרשות ליישר קו ולעמוד בתקנות.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.