נוב 28

כסא אוכל לתינוק

הורים, המושיבים את תינוקם על כיסא אוכל, חייבים לעשות הכל על מנת לדאוג לבטיחות שלו. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא כל כיסא גבוה עם משענת מספק את התמיכה המתאימה עבור תינוקות. צריך לזכור, כי מדובר על סיטואציה רגישה, בה ההורים לא תמיד ערים אל רמת הסיכון בה נמצא הילד. אחד ההורים יכול להפנות את המבט לעבר הצלחת, כאשר באותו זמן הילד מתנדנד, מושיט יד מחוץ לכיסא, ומפר את שיווי המשקל.

המטרה של כיסא אוכל לתינוק היא לשפר את רמת הבטיחות הבסיסית, ולמנוע מראש אפשרות לנזקים חמורים מן הסוג הזה.

סוגי כיסאות אוכל

יש מספר סוגים של כסאות בטיחות מהם ניתן לבחור. הכיסאות הסטנדרטיים עשויים פלסטיק או מתכת, כאשר רוב ההבדלים באים לידי ביטוי במאפיינים הבאים:

–          משקל

–          מגש אוכל

–          אפשרויות קיפול

–          מספר מצבי כוונון גובה הכסא

כסא אוכל לתינוק במחיר גבוה הוא לא בהכרח מוצר בטיחותי יותר. ההורים צריכים לבחור את הכיסא בהתאם לאופי ולהרגלים, ולכן יש חלק המעדיפים כיסא קל ומתקפל לארוחות בחוץ, לעומת אחרים שאוהבים כיסא כבד וקבוע אל פינת אוכל בבית. בנוסף, קיימים כיסאות המבוססים על רצועות המתחברות לכל כיסא רגיל. אפשר למצוא את הכסאות הללו בעיקר במסעדות ובבתי קפה, אך הזמינות שלהם באה על חשבון הבטיחות. בכל מקרה, כסא רצועות עדיף אמור להיות בעל 5 נקודות עיגון לפחות.

פרמטרים הקובעים את רמת הבטיחות

לאחר שמגדירים העדפות אישיות ותקציב, קל יותר לבחון את כסאות האוכל השונים לתינוקות על פי רמת הבטיחות. כאן כדאי לקחת בחשבון את הנושאים הבאים:

א. יציבות – ככל שכסא אוכל לתינוק הוא יציב יותר, כך עולה רמת הבטיחות שלו. היציבות היא פונקציה של הבסיס ושל הכובד. כסא תינוק לא אמור להתנדנד בעקבות תנועות של התינוק. אפשר לבדוק את היציבות על ידי הפעלת לחץ סביר על הגב.

ב. גלגלים – היתרון של כסא לתינוק עם גלגלים הוא האפשרות לשינוע, אך החיסרון הוא תזוזה לא רצויה. מכון התקנים הישראלי לא ממליץ על כסאות אוכל עם גלגלים, ומי שבכל זאת רוצה כסא כזה, חייב להקפיד על מנגנון נעילה חזק ובטיחותי.

ג. קיפול – אלו כסאות הנחשבים נוחים מאוד לאחסנה. מנגנון הקיפול צריך להיות נוח לתפעול עבור ההורים והבטיחות שלו נמדדת על פי השאלה, האם הילד יכול להפעיל אותו בטעות.

ד. ריפוד – בטיחות פוגשת נוחות בכסאות אוכל מרופדים. העדיפו כסא מרופד ונעים למגע, ללא פינות חדות ושפיצים.

ה. מגש – רוב כסאות האוכל לתינוק כוללים מגשים נשלפים, קבועים או מתפרקים. מבחינה בטיחותית חייבים לבדוק האם המגש יציב וחזק.

עוד שני פרמטרים בעזרתם ניתן להבחין בין כיסאות אוכל לתינוקות הם אפשרויות כוונון וגוף הכיסא. ככל שתבצעו שורה ארוכה יותר של בדיקות לפני רכישת הכיסא, כך תבטיחו שביעות רצון, ותמנעו סכנות בטיחות.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.