נוב 27

כללי בטיחות בבית

בניגוד למה שנהוג לחשוב, הבית הוא לא המקום הבטוח ביותר עבור הילדים. דווקא בסביבה הביתית נוטים הורים רבים להוריד את חומות ההגנה, ולוותר על כללי בטיחות חשובים. כל בית יכול להוות סיכון במידה ולא מונעים מראש את הסיכוי לתאונות. שליש מהאשפוזים של ילדים עקב פגיעה מיוחסים לתאונות המתרחשות במהלך שעות הפנאי ובתוך הבית. נתון מדהים זה כולל פגיעה מהרעלות, מכה מחפץ קהה, כוויה, נשיכות או עקיצות ואפילו חתכים ודקירות.

ילדים ותינוקות מבלים את רוב זמנם בתוך הבית, ולכן הפגיעות יכולות להיות חמורות מאוד עבורם. בנוסף, בית מתוכנן ומאובזר למגורים של מבוגרים, ולא תמיד מתאים למוגבלות של ילדים. ברוב הבתים יש חללים גבוהים, ותפיסת המרחק של ילדים נפגעת. גם חוסר שיווי המשקל והקואורדינציה של ילדים עשויים לפגוע בתחושת הבטיחות בבית.

כללים לשמירה על הבטיחות

אלו הכללים העיקריים לשמירה על בטיחות בבית בו חיים תינוקות, ילדים ובני נוער:

א. מודעות – שמירה על בטיחות מתחילה בעירנות גבוהה. הורים לא יכולים להרשות לעצמם להפנות את מבטם או תשומת ליבם מהילדים, גם כאשר משחקים בחדר שלהם או הולכים לישון. המודעות לסכנות הקיימות היא אחת הדרכים הטובות ביותר למנוע תאונות. ככל שהמודעות עולה, כך מתגברת העירנות והסיכוי לתאונות יורד. מעבר לכך, הורים המודעים לנושא הבטיחותי בתוך הבית אינם מקלים ראש בתאונות. היפגעות היא לא חלק נורמלי מהילדות, ולא צריך להסכים איתה.

ב. ציות – מגבלות התפתחותיות, קוגנטיביות ורגשיות מונעות מילדים רבים את אפשרות הציות לכללי הבטיחות. על מנת להתגבר על כך צריכים הורים להקפיד על חינוך כבר בגיל מוקדם. על ההורים להשריש בילדים את כללי ההתנהגות הנכונים, אשר יבצעו באופן אוטומטי, וללא תלות בתנאים סביבתיים.

ג. תכנון – התפקיד העיקרי של הורים הוא לתכנן את הבית סביב התנהלות הילדים והתינוקות. כללי בטיחות בבית דורשים מההורים הקפדה על תיחום המדרגות, על עיצוב החצר, על התקנת גדרות ועוד. חפצים מסוכנים כגון כלי נשק מומלץ מאוד לשמור בתוך כספות ביתיות. תכנון מקיף מצביע על אחריות גבוהה, ויכול להציל את חייהם של הילדים. במילים אחרות, השיקול האסתטי או הפונקציונלי הוא לא הדבר החשוב ביותר בעת תכנון של בית מגורים. שיקולי הבטיחות צריכים לקבל עדיפות, ולעמוד בראש מעייניהם של הורים אחראיים.

סביבה ביתית נעימה ובטוחה לכל הגילאים

שילוב בין ידע, כללי התנהגות וסביבה מתאימה מבטיח את איכות החיים של הילדים, ומונע פגיעות. זהו שילוב שקל להשיג במידה וחושבים קדימה.

חלק ניכר מהילדים מקפחים את חייהם בתאונות המתרחשות בתוך הבית, למורת רוחם של ההורים. לא צריך לחכות עד שקורה אסון או פגיעה קטנה בילד, על מנת לשנות את ההתנהלות. יש להתחיל זאת מוקדם, להשקיע את המשאבים הדרושים, ולהבין מאיזה מקום נובעים הסיכונים הגדולים ביותר. רק כך ניתן ליצור סביבה ביתית נעימה ונוחה יותר עבור דיירים בכל הגילאים.

המאמר באדיבות אילן לביא בע"מ – יועצי בטיחות ונגישות
יועץ בטיחות http://www.ilanlavi.co.il

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.