פבר 04

כללי בטיחות בסיסיים בעבודה

כללי בטיחות בעבודהלא משנה מהו מקום העבודה שלכם, חשוב תמיד לשמור על כמה כללי בטיחות במתחם. כללי בטיחות בעבודה, מתאימים לאנשים אשר עובדים במתחם פנימי, או במתחם חיצוני. יש כמובן כללים ספציפיים יותר, אשר מותאמים לאנשים שעובדים בתחום ספציפי – כמו כללי בטיחות ציוד כבד, כללי בטיחות לעובדים עם תרופות, כללי בטיחות לעובדים בתעשיית המזון, וכיו"ב. בכל זאת, בחרנו לציין עבורכם כמה כללי בטיחות בסיסיים לסביבת העבודה שלכם, שתוכלו ליישם בקלות, וכך להציל חיים.

הכללים שכדאי לשנן

  • תאורה – אולי אחד מהכללים החשובים ביותר שיש, הוא בשמירה על תאורה מספקת בסביבת העבודה. לא פעם, כאשר נותרים לעבוד עד מאוחר, במתחם סגור או פתוח, יש מצב שבו התאורה היא לקויה מידי. תאורה לקויה כך מסתבר, היא אחת מהגורמים המובילים ביותר לתאונות במקום עבודה. אנשים לא רואים לאן הם הולכים, לא שמים לב למהמורות בדרך, ולא מפעילים נכון את הציוד המקצועי. יש לוודא תמיד שהתאורה מספקת, וכי ניתן לראות היטב את סביבת העבודה, ובמידה והתאורה לקויה – יש להתריע על כך.
  • ציוד לכיבוי אש – עוד גורם משמעותי לסיכון בסביבת העבודה, הוא אי-הימצאות של ציוד לכיבוי אש. שריפות יכולות לפרוץ בכל סביבת עבודה באשר היא – החל מארכיון של משרד שבו הדפים יגרמו להתפשטות הדליקה, ועד למתחמי עבודה עם חומרים כימיים או עם ציוד כבד. חשוב מאד שיהיה ציוד מתאים לכיבוי אש במקום העבודה. מעבר לכך – חשוב מאד שכל העובדים יעברו השתלמות של בטיחות באש וכיבוי שריפות, וכן מומלץ לבצע תרגולות של התמודדות עם שריפה אחת לשנה.
  • עבודה עם ציוד כבד – אם מדובר על אתר מכולות, יש להניח שיש לעשות בו שימוש בציוד כבד-  מלגזות, מנופים, וכיו"ב. יש כללים ספציפיים עבור בטיחות ציוד כבד שכדאי להכיר. בין השאר, את הציוד הכבד מוסמכים להפעיל רק אנשים בעלי הרישיון המתאים, שעברו הסמכה וקיבלו על כך תעודה רשמית. כל האנשים שמפעילים ציוד כבד, מחויבים לעבור השתלמויות בטיחות אחת לשנייה, הנוגעות להפעלת הציוד, טיפול בתקלות, ושמירה על נהלים.
  • עבודה בגובה – עוד כללי בטיחות בעבודה שכדאי להכיר, אלו הם הכללים לעבודה בגובה. בחלק ניכר ממקומות העבודה, נדרש לא פעם מהעובדים לעבוד בגובה רב, במתחמים פתוחים או פתוחים-למחצה. חשוב מאד לעשות שימוש בציוד מגן לעבודה בגובה – כולל רתמות בטיחות. יש לחבוש קסדת מגן תמיד בעת שעובדים בגובה, לצורך הגנה על הפנים.
  • רעש – עוד כלל בטיחות שראוי לשנן, קשור לרמת הרעש במקום העבודה. ישנם מתחמים – החל ממתחמי בניין ועד למתחמים להפעלת ציוד כבד, שבהם רמת הרעש היא גבוהה בהרבה מהממוצע. במצב זה, יש לעשות שימוש בציוד מגן – כולל שימוש באוזניות הגנה מיוחדות, וכן באטמי אוזניים, בכדי למנוע פגיעה במערכת השמיעה.

הכללים שמצילים חיים

כל כללי הבטיחות שהובאו לפניכם, אינם נחשבים לדבר שרצוי להכיר –  אלו כללים שחובה להכיר, ויש לממש אותם מידי יום במקום העבודה שלכם, שכן כל חריגה מהם – עלולה לגרום לאבדות בנפש.

נכתב באדיבות מטריאל מלגזות בע"מ

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.