יונ 05

נהלי הבטיחות בעת הפסקת חשמל

אובדן קצר או ממושך של יכולת לספק חשמל עלולה לחשוף את המשתמשים לסיכונים רבים. במאמר הבא נביא את כללי הבטיחות העיקריים אותם כדאי ליישם במצבים אלו

הפסקת חשמל נגרמת משורה ארוכה של סיבות כגון תקלה בתחנות כוח, נזק קווי מסירת חשמל, קצר או עומס יתר של חלקים ברשת החשמל וכן הלאה. ההפסקה באה לידי ביטוי באובדן קצר או ממושך של יכולת לספק את החשמל באופן תקין. מלבד עוגמת הנפש, הפסקה מן הסוג הזה מייצרת סיכון עבור המשתמשים. ההפסקות קריטיות באתרים בהם הסביבה ובטיחות הציבור נמצאים בסיכון, אולם הן פוגעות גם בלקוחות פרטיים. את ההשפעה העיקרית של ההפסקות אפשר למצוא בבתי חולים, מפעלים בעלי רגישות, מערכות תקשורת ועוד.

ההתמודדות העיקרית עם הפסקת חשמל היא באמצעות גנרטורים. אלו מתחילים לעבוד אוטומטית כאשר אספקת החשמל פוסקת. מערכות קריטיות אחרות דורשות גם כוח חירום, אך ברוב המקרים גנרטורים נותנים את המענה היעיל והטוב ביותר. מצד שני, גנרטורים אינם מונעים את הצורך בהקפדה על נהלי בטיחות.

לגזור ולשמור: מדריך להתמודדות עם הפסקת חשמל

אלו הנהלים העיקריים שיש לאמץ בעת הפסקה, קצר או הפרעות חשמל:

א. פנייה לחברת חשמל – חיוג למספר 103* מכל טלפון נייח או נייד יוביל את המשתמש ליצירת קשר מהיר עם מוקד חברת החשמל. נציגי המוקד יכולים לספר למשתמש על הפסקות יזומות, לעדכן על ביצוע עבודות או לתאם ביקור טכנאי מומחה. אם התקלה נגרמת על ידי הלקוח או במתקן הפרטי שלו, הוא מחויב בתשלום עבור ביקורם של עובדי חברת החשמל.

ב. זיהוי מקור התקלה – אין סיבה להילחץ כאשר ישנה הפסקת חשמל בבית, במשרד או בעסק. בשלב הראשון יש לבדוק האם האור בחדר המדרגות או במקומות סמוכים עובד. במידה וכן, התקלה היא בתוך הדירה או העסק בלבד. במקרים אחרים התקלה היא כללית יותר ולכן פנייה למוקד חברת החשמל או למוקד העירוני במספר 106 יכולה לתרום.

ג. עומס יתר – הפסקות רבות ברשת החשמל נגרמות כתוצאה מעומס יתר. יש לנתק מהחשמל מכשירים בעלי הספק גבוה, כגון מזגנים, מדיחי כלים, מכונות כביסה וכדומה. לאחר מכן ניתן להרים שוב את המפסק הראשי בלוח החשמל. אם החשמל לא חוזר, יש לפנות אל חשמלאי מורשה לצורך תיקון התקלה.

מדוע כדאי לבצע בדיקות תקופתיות?

את רוב בעיות החשמל ניתן לפתור בעזרת בדיקות תקופתיות. לא מומלץ להמתין עד שמתרחשים קצרים או תקלות על מנת לטפל בחשמל. הקפידו על ביצוע בדיקה תקופתית של מפסק המגן על ידי לחיצה על לחצן הניסוי, קראו בעיון את המידע הנשלח עם חשבון החשמל החודשי וסמנו את המפסקים הזעירים בלוח כך שתוכלו לזהות איזה מכשיר גורם להפסקה. הקפדה על הטיפים הללו באופן תקופתי תבטיח עבורכם ניצול אופטימאלי של מערכת החשמל.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.