מאי 12

תקנות הבטיחות בעבודה בגובה

עבודה בגובהמהן תקנות הבטיחות בעבודה בגובה?

כאשר מדובר על תקנות הבטיחות בעבודה בגובה, חשוב מאד להבין שלמרות שהמסמך עצמו נראה לעתים מעט "יבש" ועמוס מידי בפרטים – הרי שיש להכיר אותו היטב. המסמך בעצמם רלוונטי לכל גורם אשר עובד בעצמו בגובה או מעסיק עובדים בגובה. לעניין זה "עבודה בגובה" יכולה להשתנות, שכן לפי תקנות הבטיחות בעבודה בגובה, הדבר תלוי בעיקר במתקן שמטפסים איתו בגובה. אין דומה עמידה על במה בגובה 3 מטרים – לעמידה על סולם בגובה 3 מטרים. אם כך, מה חשוב במיוחד לדעת על התקנות הללו?

מידע מקיף על תקנות הבטיחות

  • אחריות – אחד החלקים החשובים ביותר במסמך של תקנות הבטיחות בעבודה בגובה הוא סעיף האחריות. הדבר מגדיר בעצם מי צריך לדעת את החוק ועל מי הוא חל. ככלל, כל אדם שעובד בגובה לפי התקנות, צריך גם לציית להן – אפילו אם הוא מעולם לא הכיר את המסמך (חוק מכיר רק במעט מקרים חריגים שבהם הדבר לא הובא לידיעת העובד בכוונת מכוון).
  • למי הוא מיועד? – תקנות הבטיחות בעבודה בגובה מיועדות לעבודה בגובה במסגרת של מפעל, עבודה בגובה שהמפעל שולח את עובדיו אך העבודה היא מחוץ למפעל,  או עבודה על תרנים במקום שאיננו שור כלל למפעל. תקנות אלו חלות אף לא רק על השוק האזרחי – אלא נקבע בהן כי גם בצבא, הרמטכ"ל ממנה אחראי אשר אוכף את אותן התקנות בטיחות (ורשאי כמובן להחמיר יותר מהן).
  • הסמכה והדרכה – בין שפע הסעיפים שיש בתוכן, תקנות הבטיחות בעבודה בגובה מגדירות גם את ההדרכה הנדרשת ואת ההסמכה הנדרשת, עבור אדם אשר מעוניין לבצע עבודות בגובה. התקנות מבהירות במדויק איזו הסמכה נדרשת, מהי התוכנית הנדרשת לעובד, וכך את האחריות של המדריך לעבודה נכונה ובטוחה בגובה.

חתימה בסיום המסמך

בסיום המסמך של תקנות הבטיחות לעבודה בגובה, נדרש העובד עצמו לחתום על כך שהוא קרא את המסמך, וכן עבר את ההסמכה הנדרשת. הדבר מחייב את כל מקומות העבודה, בהן מתקיימת עבודה בגובה לפי התקנות.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.